برگزیدگان ششمین دوره جشنواره ملی حرکت

تصاویر شگفت‌انگیز از بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی جهان


تصاویر شگفت‌انگیز از بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی جهان

انرژی‌های پاک به‌روزهای طلایی در ایالات‌متحده رسیده است. نیروگاه معظم حرارتی-خورشیدی در بیابان موهاوی بعد از سال‌ها ساخت‌وساز، تست و توسعه، دیروز رسماً شروع به کار کرد. این نیروگاه که تحت مالکیت مشترک شرکت‌های NRG Energy, BrightSource و گوگل می‌باشد، «سیستم تولید انرژی الکتریکی خورشیدی Ivanpah» نام‌گذاری شده است. گفته شده است نزدیک ۳۰ درصد از کل انرژی الکتریکی حرارتی-خورشیدی آمریکا توسط این نیروگاه تولید می‌شود. این نیروگاه شامل سه برج ۱۴۰ متری است که اطراف هر کدام ده‌ها هزار آینه‌ی روباتیک قرار دارد. هر کدام از این آینه‌ها به اندازه‌ی درب پارکینگ است و نور خورشید را به سمت یک بویلر (مخزنی که آب در آن جوش می‌آید) بازتاب می‌کند. سپس مشابه دیگر نیروگاه‌های حرارتی، بخار آب باعث حرکت ژنراتور و تولید برق می‌شود.

ivanah تصاویر شگفت‌انگیز از بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی جهان

شرکت NRG می‌گوید این نیروگاه بزرگ‌ترین نیروگاه از این نوع است و می‌تواند به ۱۴۰ هزار خانه در کالیفرنیا انرژی پاک برساند. با اینکه شرکت‌های مالک این نیروگاه، آن را یک نمونه‌ی موفق و عالی برای تولید انرژی پاک در جهان می‌دانند، برای برخی طرفداران محیط‌زیست محل بحث و مناقشه بوده است. به گزارش وال‌استریت ژورنال، ۳۰۰ هزار آینه‌ی استفاده‌شده در این نیروگاه باعث سوختن پرنده‌هایی می‌شود که از آن مسیر عبور می‌کنند. علاوه بر این به گزارش Associated Press در حین ساخت نیروگاه، مجبور شده‌اند محل زندگی لاک‌پشت‌های محافظت‌شده را جابجا کنند. تصویر زیر، اینفوگرافی مشکلات زیست محیطی این نیروگاه است.

la me solar desert tower2 تصاویر شگفت‌انگیز از بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی جهان

با اینکه طرفداران محیط‌زیست ایراداتی به این طرح می‌گیرند ولی نباید از تأثیرات بسیار مهم آن بر زندگی انسان‌ها و کاهش آلودگی ناشی از سوخت‌های فسیلی غافل شد. این نیروگاه یک پیشرفت بسیار مهم در زمینه‌ی انرژی پاک در کالیفرنیا و در کل جهان به حساب می‌رود. ریک نیدهام، مدیر عملیاتی انرژی در گوگل می‌گوید: ما در گوگل در زمینه‌ی انرژی‌های تجدید پذیر و خلاقانه‌ای سرمایه‌گذاری می‌کنیم که بتوانند دورنمای انرژی را تغییر بدهند و انرژی پاک را به خانه‌ها و مشاغل سراسر جهان برسانند. Ivanpah یکی از نمونه‌های درخشان از پروژه‌های این‌چنینی است و ما از اینکه در آن نقش داریم بسیار خرسندیم.

4028 ivanpah mingasson large verge super wide تصاویر شگفت‌انگیز از بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی جهان

Collage May 475 IS تصاویر شگفت‌انگیز از بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی جهان

energy ivanpah solar facility aerial 69670 600x450 تصاویر شگفت‌انگیز از بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی جهان

4714 ivanpah mingasson verge super wide تصاویر شگفت‌انگیز از بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی جهان

Ivanpah Solar Power Facility Online تصاویر شگفت‌انگیز از بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی جهان

Ivanpah tower1 تصاویر شگفت‌انگیز از بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی جهان

Ivanpah First Sync تصاویر شگفت‌انگیز از بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی جهان

ivanpah5 wide f397ba9449d20210276dcf50c3c20d5670a28bde s6 c30 تصاویر شگفت‌انگیز از بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی جهان

4649 ivanpah mingasson verge super wide تصاویر شگفت‌انگیز از بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی جهان

energy ivanpah solar facility aerial 69670 600x450 تصاویر شگفت‌انگیز از بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی جهان

منبع

مطالب پیشنهادی :

ارسال نظر